Postní zamyšlení - Květná neděle a Svatý týden

29. března 2015

Průvod: Mk 11,1-10 nebo Jan 12,12-16

Pašije: Mk 14,1-15,47

Pilát se jich znovu zeptal: „Co tedy mám udělat s tím, kterému říkáte židovský král?“Oni začali křičet: „Ukřižuj ho!“Pilát jim namítl: „Ale co udělal špatného?“Oni však křičeli ještě víc: „Ukřižuj ho!“Pilát chtěl lidu vyhovětN

(Mk 15,12-13)

Markovy pašije, ze kterých je tento úryvek, jsou reportáží ze zápasu Boha o člověka. O mne. Zápasu, který se v očích všech přihlížejících nevyvíjel dobře pro zcela jasnou převahu zla, a přesto skončil jasným vítězstvím zdánlivého outsidera. I dnes je pro mnoho lidí jasným favoritem tohoto přetrvávajícího zápasu.

Přesto mnoho lidí (obdarovaných živou vírou a dvěma tisíci let zkušeností těch, kteří uvěřili) ví, že právě Kristus přichází, aby nás připojil ke svému vítězství. Blížící se Velikonoce jsou jeho i naší slavností. „Sláva tobě, Kriste, neboť tys postavil svůj kříž jako most nad smrtí, aby po něm přecházely duše z krajiny smrti do krajiny života.“

sv. Efrém, Sermo de Domino nostro

Svatý týden

pondělí – 30. března 2015

Marie pomazala Ježíšovi nohy olejem z drahého nardu. Jan 12,1-11

S Kristem nic neztratíme.

úterý – 31. března 2015

Ježíš řekl Petrovi: Třikrát mě zapřeš. Jan 13,21-33.36-38

Pojmenovat hřích a vyznat ho je cestou k odpuštění a poznání pravé tváře Boha, který je Láska.

středa – 1. dubna 2015

Co mi dáte, když vám ho zradím? Mt 26,14-25

Chamtivost, přilnutí k penězům ničí lidi, rodiny a vztahy k druhým lidem.

Zelený čtvrtek – 2. dubna 2015

Jak jsem já udělal vám, tak máte dělat i vy. Jan 13,1-15

Jen ten, kdo si nejprve nechal umýt nohy od Krista, může umývat nohy druhým.

Velký pátek – 3. dubna 2015

Pilát jim ho vydal, aby byl ukřižován. Jan 18,1–19,42

Varujme se pokušení vlažnosti: milovat ano, ale jen do určité míry. Jsem ochoten jít s Pánem až na kříž?

Bílá sobota – 4. dubna 2015

Noc je nejtemnější právě nad ránem, těsně před východem slunce. Ve chvíli, kdy se zdá, že je vše ztraceno, zasahuje Bůh mocí zmrtvýchvstání.

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.