Kaple Povýšení sv. Kříže (kaple pod Královy)

Poloha GPS: N48,978192° E17,673858°

Od Božích muk po malou kapličku

kaple Povýšení sv. KřížeNa lukách pod Královy, v místech, kde dnes stojí kaplička, stával od nepaměti dřevěný kříž. Malou šestibokou kapličku s velkým dřevěným křížem a obrazem P. Marie Bolestné nechali postavit roku 1947 manželé Štěpán a Anna Skybovi č. 71 na svém soukromém pozemku na památku svého tragicky zemřelého osmadvacetiletého syna Josefa, který přišel o život v humně rodného domu při leteckém náletu 21. dubna 1945. Útěchu při bolesti z této ztráty nacházeli zbožní rodiče právě zde, pod křížem této kaple. Kapličku za účasti velkého počtu farníků, kteří sem přišli v průvodu s hudbou, posvětil v neděli 14. září 1947 farář P. St. Běhal.

Podle vzpomínek Anny Kapsové č. 69, dcery Štěpána a Anna Skybových, bylo původním záměrem jejich rodičů pouze nahradit tento již starý poškozený dřevěný kříž, křížem novým. Nový politurovaný (barvené dřevo) kříž, jehož zhotovení manželé Skybovi objednali, se celé rodině tak zalíbil, že jej nechtěli nechat jen tak vystavit povětrnostním vlivům a ani stříška se jim nezdála dostatečnou ochranou. A tak bylo nakonec rozhodnuto o stavbě malé kapličky. Na počátku devadesátých let byl kříž odcizen. Byl hned na zakázku vyroben kříž nový, který se do kapličky na pobožnost vždy vnáší.

Generální oprava

Největším problémem bylo pravidelné podmáčení okolního terénu a tím i prosakování vlhkosti do zdí. Bylo třeba provizorně odvodňovat okolní terén a neustále opravovat vnější i vnitřní omítky.

V roce 2006 se kaple dočkala generální opravy při níž byly provedeny nejdříve terénní úpravy. Byl odstraněn svah za kapličkou, provedeno odvodnění pozemku, vyčištěno prostranství kolem kaple i nad kaplí. Kolem obou vrb po stranách kaple se umístily kruhové lavičky, které za krásných dnů lákají k posezení a zamyšlení. Udělala se nová střecha, na níž se umístila nová žulová deska s křížem. Vyměnily se dveře, opravily se omítky a zvenku i zevnitř se kaplička vymalovala. Ke dveřím vede nový dlážděný chodník. Na opravě se finančně podílely rodiny vnuků a velkou finanční pomocí byl i příspěvek Nadačního fondu Dr. Kachníka.

Slavení pobožností

U kapličky se každý rok v neděli týden po farních hodech konají pobožnosti k svátku Povýšení sv. Kříže (14. září) a svátku P. Marie Bolestné (15. září). Pobožnost se vždy těšila hojné účasti farníků (za pěkného počasí až 200 lidí). Některé roky k příjemné atmosféře přispěl i zpěv malé schóly.

Kapličku dodnes udržují a v tradici pobožnosti pokračují potomci, vnuci a pravnuci, manželů Štěpána a Anny Skybových.

Zdroj: Časopis Vinice Páně 4/1997, 4/1998 a 4/2006