Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Sochu svatého Josefa, pěstouna Páně, pro farnost koupil tehdejší starosta obce Štěpán Smetana č.23 kolem roku 1895 za P. Vaňka. Socha byla vyrobena z pískovce sochařem Františkem Zbořilem ze Starého Města.

Dlouho stála v předsíni kostela. Poté byla postavena vlevo u silnice vedoucí ke Korytné, v místech nynějšího domu č. 371. Socha byla ohrazena železným plotem ozdobeným v rozích čtyřmi okřídlenými hlavičkami andílků.

Při budování horního železného mostu v roce 1899 byla socha i s oplocením přemístěna k silnici za mostem a postavena v místě, kde odbočovala polní cesta k Horním polím. Tomu místu se říkalo "U Jozefka".

K soše sv. Josefa se každoročně konávaly průvody o třetí neděli po Velikonocích a o svátku sv. Josefa. V křížové dny u ní bývala zastávka.

Na tomto místě stála socha do roku 1977, kdy při stavbě nového mostu a rozšíření silnice musela své místo opustit. Po opravě, kterou provedl místní sochař K. Veselý, byla postavena za poslední nivnické stavení č. 794 na konci pořádí ke Korytné.

V roce 1993 byla socha opravena a natřena.

Zdroj: Časopis Vinice Páně 1/1994 a 2/2003

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.