cirkev.cz

Syndikovat obsah
Oficiální zpravodajský web Církve římskokatolické v ČR přináší aktuální zpravodajství z církevního prostředí doma i v zahraničí.
Aktualizace: 13 min 41 sek zpět

Katolická charismatická konference 2023

1 hodina 32 min zpět
5. až 9. července 2023 se bude v Brně konat další ročník Katolické charismatické konference.

24 hodin s Biblí v Opavě: přijďte se zaposlouchat do Božího slova

3 hodiny 7 min zpět
Celou noc a celý den bude znít opavskou konkatedrálou Boží slovo. Do tamního druhého ročníku projektu „Čtení Bible 24“ se stále můžete zapojit. Začíná se v pátek 31. března v 18 hodin a končí v sobotu 1. dubna ve stejný čas.

Svatý týden: Kde všude se můžete potkat s našimi biskupy

4 hodiny 58 min zpět
Přinášíme přehled mší a velikonočních obřadů od letošní Květné neděle až po Boží hod velikonoční, kterým budou předsedat biskupové Čech, Moravy a Slezska.

Hlas skandinávských biskupů k otázce lidské sexuality

6 hodin 10 min zpět
"V přátelském společenství církve je místo pro každého. Milosrdenství nikoho nevylučuje, ale zároveň stanovuje vysoký ideál obsažený v Kristových přikázáních, která nám pomáhají vyrůst z našich příliš úzkých představ o sobě samých," stojí v listu skandinávských biskupů o lidské sexualitě. Zdůrazňují, že by zklamali své věřící, kdyby nabízeli nějakou redukovanou vizi. "Nebyli jsme vysvěceni proto, abychom hlásali své vlastní malé představy," píší severští biskupové v listu vydaném na 5. neděli postní.

Boromejky v Nepomucenu mají novou požehnanou kapli

6 hodin 29 min zpět
Před šesti roky začala celková rekonstrukce Papežské koleje Nepomucenum v Římě. Vrcholem a pomyslným ukončením těchto oprav byla úprava kaple sester boromejek, které zajišťují část provozu koleje. O slavnosti Zvěstování Páně v sobotu 25. března 2023 proběhlo slavnostní požehnání této kaple a zasvěcení nového oltáře. Liturgii za účasti představených koleje a dalších hostů předsedal Mons. Giuseppe Leanza, který v letech 2011–2018 zastával úřad apoštolského nuncia v České republice.

Papež František: Lidská důstojnost se neměří algoritmy

Po, 27/03/2023 - 16:17
Papež František vyzval k odpovědnému a etickému využívání umělé inteligence během každoročního setkání "Dialogy Minerva", které pořádalo Dikasterium pro kulturu a vzdělávání. Hodnota člověka nemůže záviset na řadě údajů, které jsou často shromažďovány skrytě, říká papež.

Nuncius v Opavě vysvětloval, jak postupuje výběr diecézního biskupa

Po, 27/03/2023 - 14:26
Po sobotní oslavě u boromejek ve Městě Albrechticích navštívil apoštolský nuncius v ČR Mons. Jude T. Okolo také opavskou farnost při konkatedrále. Při mši v neděli 26. března tam mluvil mj. o procesu výběru biskupa pro ostravsko-opavskou diecézi.

Zjištění novináře, který zkoumal postupy Karola Wojtyly v případech zneužívání

Po, 27/03/2023 - 12:06
Polský novinář Tomasz Krzyżak, který píše pro deník Rzeczpospolita, odmítá v rozhovoru pro katolický portál The Pillar tvrzení, že Jan Pavel II. kryl případy sexuálního zneužívání. Vysvětluje také, jaké archivní materiály mají badatelé k dispozici a co si myslí o případech, které jsou v centru pozornosti médií. Překlad rozhovoru přinášíme níže.

Zemřel kardinál Karl-Josef Rauber

Po, 27/03/2023 - 11:57
Včera večer zemřel ve věku 88 let německý kardinál Karl-Josef Rauber, bývalý předseda Papežské církevní akademie, který působil jako nuncius v obtížných podmínkách.

Nové video Prof. M. Weise: Dějiny spirituality 3

Po, 27/03/2023 - 11:05
Třetí díl z nového sedmidílného cyklu přednášek prof. Martina Weise. Primárně se jedná o podpůrný studijní materiál používaný určený pro distanční výuku bakalářů teologie v předmětu Dějiny spirituality. Teologická fakulta jej ale nyní dává k dispozici i jako vzdělávací video pro širokou veřejnost.

FOTOGALERIE: 100. narozeniny boromejky sestry Aloisie Veselé

Po, 27/03/2023 - 09:46
V neděli 26. 3. 2023 oslavila v komunitě ve Městě Albrechticích své 100. narozeniny boromejka sestra Aloisie Veselá. V závěru mše svaté, kterou celebroval apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo, předal sestře Aloisii záslužné papežské vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice, udělované kněžím a laikům za zvláštní zásluhy.

Olomoucká konference připomene výročí církevního zákoníku

Po, 27/03/2023 - 09:13
U příležitosti 40. výročí promulgace Kodexu kanonického práva pořádá Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s olomouckou pobočkou Společnosti pro církevní právo mezinárodní konferenci. Uskuteční se ve čtvrtek 13. dubna 2023.

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. března do 2. dubna 2023

Po, 27/03/2023 - 09:11
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Papež František vyzval k modlitbě za oběti tornáda v Mississippi

Ne, 26/03/2023 - 22:51
Smrtící tornádo v noci na pátek zasáhlo části Mississippi a Alabamy. Vyžádalo si nejméně 26 obětí, zničilo domy, podniky a čtvrti. Očekává se, že počet mrtvých ještě vzroste, varovala Mississippská agentura pro řešení mimořádných událostí (MEMA).

Tři vatikánské fragmenty Parthenonu slavnostně navráceny do Athén

Ne, 26/03/2023 - 15:07
Tři fragmenty Parthenonu, které se dříve nacházely ve Vatikánských muzeích, byly slavnostně přivezeny do Muzea Akropole v Athénách. Papež František je věnoval arcibiskupovi athénské pravoslavné církve Ieronymovi II.

FOTOGALERIE: Plenární shromáždění biskupských delegátů z EU

Ne, 26/03/2023 - 09:00
22.–24. března 2023 se v Římě konalo jarní plenární shromáždění biskupů/delegátů v COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie). Shromáždění kromě nového vedení volilo i nové předsedy svých komisí. Předsedou Komise pro vnější činnost EU se stal zástupce České republiky, královéhradecký biskup Jan Vokál, který v minulém volebním obdobní působil jako místopředseda COMECE.

FOTOGALERIE: Výročí 970 let od úmrtí sv. Prokopa

Ne, 26/03/2023 - 07:00
Pražský arcibiskup, Mons. Jan Graubner, celebroval slavnostní mši svatou v sázavském klášteře v den 970. výročí úmrtí sv. Prokopa.

COMECE: Novým předsedou Komise pro vnější činnost Evropské unie je biskup Jan Vokál

So, 25/03/2023 - 23:49
22.–24. března 2023 se v Římě konalo jarní plenární shromáždění biskupů/delegátů v COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie). Shromáždění kromě nového vedení volilo i nové předsedy svých komisí. Předsedou Komise pro vnější činnost EU se stal zástupce České republiky, královéhradecký biskup Jan Vokál, který v minulém volebním obdobní působil jako místopředseda COMECE.

Papež František: Farnost je požehnané místo, kam člověk chodí, aby se cítil milován

So, 25/03/2023 - 19:27
Farnost je důležitá, protože „je místem, kde se po Ježíšově vzoru setkáváme, poznáváme se navzájem a obohacujeme se“, řekl dnes dopoledne papež František věřícím z obce Rho v milánském okrese, které přijal v aule Pavla VI.

Papež potvrdil „Vos estis lux mundi“ jako platný postup proti zneužívání v církvi

So, 25/03/2023 - 15:07
Po téměř čtyřletém zkušebním období byla dnes zveřejněna aktualizovaná verze norem pro prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání nezletilých a zranitelných dospělých. Nejvýznamnější novinkou je rozšíření norem týkajících se odpovědnosti biskupů a řeholních představených také na laické moderátory mezinárodních sdružení věřících uznaných Svatým stolcem. Nový text byl sladěn s dalšími normativními reformami zavedenými od roku 2019 do současnosti.

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Farnost Nivnice @ Podcast

Pravidelné zvukové přenosy bohoslužeb a farních akcí
z kostela Sv. Andělů strážných.

pečeť