cirkev.cz

Syndikovat obsah
Oficiální zpravodajský web Církve římskokatolické v ČR přináší aktuální zpravodajství z církevního prostředí doma i v zahraničí.
Aktualizace: 5 hodin 24 min zpět

Víkend slavnosti Nejsvětější Trojice v ostravsko-opavské diecézi

Pá, 24/05/2024 - 13:30
První neděle po Letnicích s sebou přináší slavnost Nejsvětější Trojice. Co kromě poutí ke cti Otce, Syna a Ducha svatého můžeme prožít o nadcházejícím víkendu? Pěší pouť, pouť vděčnosti, žehnání kapličky, modlitební večer v Ostravě-Radvanicích i akci pro rodiny. Pojďme si je představit.

Zpráva o chystaném svatořečení mučedníků z Damašku byla v Sýrii přijata s nadšením

Pá, 24/05/2024 - 10:55
V syrském Damašku byla zpráva o kanonizaci jedenácti damašských mučedníků přijata s nadšením a nadějí, jak uvedl P. Firas Lufti, správce františkánského kláštera Bab-Touma, kde k zabití františkánských misionářů a laických věřících maronitské církve došlo.

Kardinál Fernández v Káhiře: Církev sdílí koptské prohlášení o homosexualitě

Pá, 24/05/2024 - 10:49
Katolická církev sdílí učení koptské církve o homosexualitě a vítá její pastorační přístup, prohlásil prefekt vatikánského Dikastéria pro nauku víry kardinál Victor Fernández, kterého přijal na audienci koptský patriarcha Tawadros II. Tématem rozhovoru bylo vatikánské prohlášení Fiducia supplicans, týkající se mimo jiné žehnání osob žijících ve stejnopohlavních svazcích, které se setkalo s ostrou reakcí koptské církve.

Myslkovice: Slavnostní odlití zvonu pro kapli v Křenově

Pá, 24/05/2024 - 10:47
Středa 15. května 2024 se zapsala do historie osady Křenov, která je dnes místní částí obce Kájov. Do Myslkovic na Táborsku se vydali zástupci Kájova a Křenova v čele se starostou Danielem Vejvodou. Doprovázel je českokrumlovský vikář Prel. Mgr. Václav Pícha, JC.D.

FOTOGALERIE: Te Deum v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze

Pá, 24/05/2024 - 08:46
Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, celebroval ve čtvrtek 23. května v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze mši svatou na poděkování za uplynulý akademický rok 2023/2024 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Přítomni byli studenti z KTF UK.

FOTOGALERIE: Requiem za arcibiskupa Karla Otčenáška

Pá, 24/05/2024 - 08:25
Biskup Jan Vokál sloužil ve čtvrtek 23. května bohoslužbu na památku 23. královéhradeckého biskupa Karla Otčenáška, který zemřel přesně před 13 lety.

Zástupci tiskových oddělení diecézí ČR se setkali v Českých Budějovicích

Čt, 23/05/2024 - 16:31
Ve středu 22. května 2024 se v Českých Budějovicích uskutečnilo pravidelné každoroční setkání tiskových mluvčích všech diecézí na území ČR. Akci iniciovala vedoucí Tiskového střediska České biskupské konference Monika Klimentová a do budovy úřadu českobudějovického biskupství přítomné uvedl diecézní mluvčí Petr Samec.

Papež František: Žehnat homosexuálním svazkům není možné

Čt, 23/05/2024 - 14:38
“To, co jsem dovolil, nebylo žehnání svazků,” říká papež František. Svatý otec poskytl rozhovor moderátorce a šéfredaktorce večerních zpráv americké televizní stanice CBS Norah O’Donnellové. V hodinovém speciálu odvysílaném 20. května se dotkl celé řady aktuálních témat a objasnil rovněž svůj postoj k tématům obsaženým v nedávné věroučné deklaraci Fiducia Supplicans ohledně žehnání stejnopohlavním párům.

Carlo Acutis bude svatořečen

Čt, 23/05/2024 - 14:15
Papež František při audienci s kardinálem Semerarem, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, schválil dekrety, které povedou ke kanonizaci mladíka pohřbeného v Assisi, bl. Carla Acutise.

VIDEO: Svobodně do kostela?

Čt, 23/05/2024 - 12:44
To, že my můžeme žít a vyznávat svou víru svobodně, není zdaleka samozřejmé. O pronásledování pro víru a svobodě vyznání hovoří v novém videu litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

První cena udělovaná vatikánskou Nadací Jana Pavla II. putuje do Ugandy

Čt, 23/05/2024 - 11:48
Ocenění Centra Jana Pavla II pro spravedlnost a mír v Kampale je jistě poctou všemu, co tato instituce dělá pro uprchlíky, děti ulice a prevenci nových forem otroctví. Zároveň také ukazuje, jak velký vliv měl Jan Pavel II. na církev v Africe, řekl kardinál Kurt Koch při předávání nového ocenění, které udílí vatikánská Nadace Jana Pavla II.

VIDEO: Reportážní ohlédnutí za výročím kardinála Berana a prof. Skalického

Čt, 23/05/2024 - 11:10
Papežská kolej Nepomucenum v Římě hostila kolokvium o kardinálu Beranovi, který před 55 lety v této koleji prožil poslední chvíle svého života. Své zkušenosti předal kardinál Marcello Semeraro z Dikasteria pro svatořečení, ale i prof. Karel Skalický, který zde zároveň oslavil své devadesátiny. V reportáži TV NOE uslyšíte také plzeňského biskupa Tomáše Holuba a hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.

Vyšel květnový Nezbeda a Cvrček

St, 22/05/2024 - 16:35
V květnovém výtisku Nezbedy čtenáři naleznou rozhovor s řeholní sestrou Marií Kučerovou FMA Je dobré učit se žít pro druhé, životní osudy Daniela Defoe v rubrice Osobnosti křesťanského světa, tři povídky Dnes čte táta, Co je lepší? a Tři skály, další pokračování životních příběhů indiánské mohawské dívky sv. Kateri Tekakwithy a další tradiční rubriky. Květnový Cvrček učí malé čtenáře, že Pán Bůh dal každému z nás maminku, aby se o něj starala a pomáhala mu vyrůst v dobrého člověka.

Svatá Rita, vzácná perla Umbrie

St, 22/05/2024 - 14:19
22. května se slaví liturgická památka svaté Rity z Cascie (asi 1380-1457), světice heroické schopnosti odpouštět. V roce 1627 ji blahořečil papež Urban VIII. a v roce 1900 ji kanonizoval Lev XIII. Její relikvie jsou uchovávány v poutním chrámu v Cascii. Je patronkou těch, kdo prožívají manželské krize a těžko řešitelné životní problémy.

Papež František: Pohlédněme na sebe s pokorou po Mariině vzoru

St, 22/05/2024 - 14:08
Pokora nás chrání před Zlým a před nebezpečím, že se staneme jeho spolupachateli. Je zdrojem pokoje ve světě i v církvi, učil dnes papež při generální audienci. V závěru série katechezí o ctnostech zdůraznil, že pokora, o níž mluví jako o poslední je ve skutečnosti vstupní branou pro všechny ostatní. "Mírnost, milosrdenství a čistota srdce vycházejí z vnitřního pocitu malosti," řekl František.

Festival PilsAlive rozezněl nádvoří františkánského kláštera v Plzni

St, 22/05/2024 - 10:59
Kapely a scholy hrající křesťanskou hudbu vystoupily na dalším ročníku hudebního festivalu PilsAlive, který se konal v sobotu 18. května na nádvoří bývalého františkánského kláštera v Plzni.

Poděkování za kostelní sbírku na opravu kostela v Chlumu u Třeboně

St, 22/05/2024 - 10:53
V pondělí 25. března 2024 vypukl požár v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Vážně byly poškozeny vzácné varhany a jižní boční loď kostela – konkrétně část střechy, stropů a podlahy.

Frýdek-Místek je Boží město. Chce to dokázat festival, který chystají všechny církve ve městě

St, 22/05/2024 - 10:40
Spojeni lávkou – spojeni láskou. To je motto festivalu Boží město, který se do Frýdku-Místku vrací po dvou letech. Cílem je spojovat lidi z obou břehů Ostravice i různých církví a společně poodhalit smysl života, který je v Boží lásce. Odehraje se v sobotu 25. května.

Stará fara v Trnávce se pod rukama skautů proměnila v nové centrum

St, 22/05/2024 - 09:33
Rozsáhlá rekonstrukce staré fary v Trnávce zdárně došla k cíli. Skauti se statečně poprali s finanční i pracovní stránkou projektu. Nyní, po pěti letech, zvou na slavnostní otevření. V sobotu 25. května nejprve oslaví mši svatou s generálním vikářem Janem Czudkem v kostele v Trnávce a pak hotovému dílu požehná ostravsko-opavský biskup Martin David.

Recenze filmu Díra: Meditace se stádem krav

Út, 21/05/2024 - 16:50
Přinášíme recenzi filmu Díra, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Farnost Nivnice @ Podcast

Pravidelné zvukové přenosy bohoslužeb a farních akcí
z kostela Sv. Andělů strážných.

pečeť