Tip na knížku o křesťanském manželství: "Odvaha žít lásku"

Název titulu:
Odvaha žít lásku
Autor titulu:
Georgette Blaquierové
Vydalo:
Karmelitánské nakladatelství, 2000

Na knížku Odvaha žít lásku jsem narazila teprve nedávno. Od té doby ji kupuji všem známým jako svatební dar. Je překrásná a hluboká. Pomohla mi zase víc pochopit tajemství křesťanského manželství žitého podle Božího plánu, tedy podle slov Písma Svatého. Přestože knížka odkrývá tajemstvím opředené poslání křesťanských manželů, jak je to zakotvené v Bibli, je psaná srozumitelně a čtivě. Autorka nám předkládá návrhy, jak v dnešní době žít lásku v manželství, přibližuje nám jeho krásu, velikost a originalitu a ukazuje nám jeho různé stránky: Boží plán pro manžele, místo muže a ženy, milost svátosti manželství, intimní život v životě manželů, evangelní život manželů apod.

Kdo se bojí lásky, bojí se života

Když jsem se do ní zahloubala, hned jsem si připomněla naše motto na svatebním oznámení: KDO SE BOJÍ LÁSKY, BOJÍ SE ŽIVOTA. Až při četbě této knihy jsem si uvědomila, jak zásadní slova to jsou pro naši společnou cestu životem. Cestu vedoucí k posvěcení našeho manželství, cestu vedoucí k naší svatosti.

Smyslem křesťanského manželství je NEBÁT SE PROŽÍVAT LÁSKU podle křesťanských zásad, protože ŽÍT A MILOVAT JE TOTÉŽ. Naše poslání je svým životem svědčit o Kristově lásce. Tedy připodobňovat se Bohu, který je Láska. Z Boha jsme se zrodili a k Bohu zase směřujeme.

Boží plán s mužem a ženou

V první kapitole „Boží plán“ mě příjemně překvapilo až jak obsáhle a hluboce se dají pochopit slova o stvoření člověka, slova o stvoření člověka k Božímu obrazu, o stvoření člověka jako muže a ženu atd. Autorka jednoznačně a srozumitelně vysvětluje všechny symboly, kterými je vyprávění o událostech v zahradě Eden opředené. Dává rozměr každému slovu, které v Bibli v knize Genezis je.

Některé špatně uchopené feministické snahy o zrovnoprávnění postavení muže a ženy mě vždycky jako ženu zklamávaly. Některé ženy bohužel právě výsady a dary, které máme od Boha, považují za znevýhodňující handicapy. Na druhé straně je smutné, že i v dnešní „moderní době“ existují manželství, kde stále „ženě vládne muž“ a „…je tím postižena hlavně žena, protože jen rovnost vyplývající z důstojnosti obou jako osob může dát vzájemných vztahům ráz opravdového společenství..“ (citace str. 78)

Právě i rozdílná úloha muže a ženy v Božím díle stvoření je zde zcela jednoznačně a pochopitelně popsána.

Od staré smlouvy k nové

Druhá kapitola „Od staré smlouvy k nové“ provokuje člověka zanechat povrchnosti a všednosti ve vztahu. Nutí nás vymanit se z lhostejnosti pramenící z každodenních starostí a burcuje k odvaze žít svůj vztah plně. Pokud se chceme připodobnit Bohu, můžeme tak učinit skrze žitou manželskou lásku.

„…Nastane den, kdy manželství nebude nositelem symbolu smlouvy Boha s jeho lidem, ale skutečností, naplněním lásky až do krajnosti… Ježíš miloval věrnou láskou, jež se dala jednou provždy a navždy. Právě tak nás angažuje manželství na cestě, po níž se nelze vracet. Milovat vyvoleného člověka znamená považovat ho za jedinečného, dávat mu přednost. Znamená to zcela se angažovat: srdcem, tělem i duší a zcela obětovat všechno ostatní.“ (citace ze str. 47 - 48)

Praktický manželský život podle evangelia

V dalších částech knihy se již píše o uskutečňování Božího záměru v praktickém životě. Je návodem na cestě ke svatosti. Základním poselstvím evangelia, nové smlouvy mezi člověkem a Bohem, je bratrská láska (nikoli sexuální přitažlivost a zamilovanost). Toto poselství je potřeba vtělit do každodenního života.

„…Nadřazenost muže nad ženou, vlastnický duch ženy ve vztahu k mužovi a k dětem jsou plody prvotního hříchu a nenaplňují vůli Boží…“ (citace str. 78)

Autorka dále rozebírá hodnoty, které jsou v křesťanském manželství podstatné, jako jsou: milosrdenství, soucit, pokora, mírnost, trpělivost, odpuštění, chudoba, poslušnost a čistota.

„…Každý člověk i se svým jedinečným a nezcizitelným tělem, je tedy povolán k podílu na životě a slávě vzkříšeného Krista…Tělo je nejen zaslíbeno vzkříšení, ale už zde na zemi je chrámem Ducha, přebývá v něm Bůh, jemuž v plnosti náleží…“ (citace str. 88)

Knížku najdete v naší farní knihovně.

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.