Socha sv. Josefa

Verze pro tisk

Socha sv. Josefa

Sochu svatého Josefa, pěstouna Páně, pro farnost koupil tehdejší starosta obce Štěpán Smetana č.23 kolem roku 1895 za P. Vaňka. Socha byla vyrobena z pískovce sochařem Františkem Zbořilem ze Starého Města.

Dlouho stála v předsíni kostela. Poté byla postavena vlevo u silnice vedoucí ke Korytné, v místech nynějšího domu č. 371. Socha byla ohrazena železným plotem ozdobeným v rozích čtyřmi okřídlenými hlavičkami andílků.

Při budování horního železného mostu v roce 1899 byla socha i s oplocením přemístěna k silnici za mostem a postavena v místě, kde odbočovala polní cesta k Horním polím. Tomu místu se říkalo "U Jozefka".

K soše sv. Josefa se každoročně konávaly průvody o třetí neděli po Velikonocích a o svátku sv. Josefa. V křížové dny u ní bývala zastávka.

Na tomto místě stála socha do roku 1977, kdy při stavbě nového mostu a rozšíření silnice musela své místo opustit. Po opravě, kterou provedl místní sochař K. Veselý, byla postavena za poslední nivnické stavení č. 794 na konci pořádí ke Korytné.

V roce 1993 byla socha opravena a natřena.

Zdroj: Časopis Vinice Páně 1/1994 a 2/2003

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Farnost Nivnice @ Podcast

Pravidelné zvukové přenosy bohoslužeb a farních akcí
z kostela Sv. Andělů strážných.

pečeť